- 41 3667450
- zusmiechem@gmail.com
- Mielczarskiego 121/303, 25-611 Kielce
- Rach. bankowy: 20 1090 2040 0000 0001 0887 3169
WSTĘP
Swoją działalność Fundacja z Uśmiechem rozpoczęła w grudniu 2007 roku. Od tamtej pory nieustannie poszerza krąg oddziaływań społecznych podejmując nowe wyzwania. Celem działalności Fundacji jest wszechstronna pomoc rodzinom, w szczególności zmagającym się z problemem niepełnosprawności i niesamodzielności. Statut Fundacji wskazuje 35 celi z obszaru pożytku publicznego, które systematycznie są realizowane. Fundacja z Uśmiechem jest profesjonalną organizacją pozarządową liczącą się na terenie województwa świętokrzyskiego. W ciągu 17 lat działalności zyskała wiarygodność i rozpoznawalność. Działania Fundacji są zaplanowane i przemyślane w wielu obszarach. Fundacja odpowiada na problemy społeczne, nie unika wyzwań i działań obarczonych ryzykiem. Współpracuje z samorządami i wieloma organizacjami.
W celu usystematyzowania i jeszcze lepszej realizacji założonych celów statutowych, niezbędnym było opracowanie niniejszego Planu. Niniejszy Plan Rozwoju jest dokumentem o charakterze planistycznym. Jego celem jest:
CHARAKTERYSTYKA FUNDACJI Z UŚMIECHEM
Zarząd Fundacji:
Wioletta Zdeb – PREZES FUNDACJI
Elżbieta Gołdyn – WICEPREZES FUNDACJI
Krystyna Komendołowicz – CZŁONEK ZARZĄDU
Działania Zarządu:
Główne kierunki działalności Fundacji
Sztandarowe obszary działalności Fundacji to:
Fundacja na co dzień otacza opieką ponad 120 dzieci i dorosłych potrzebujących pomocy. Pomoc udzielana Podopiecznym jest dopasowana do potrzeb, szybka oraz skuteczna. Każda złotówka pozyskana z 1,5 % podatku, z darowizn osób lub firm, zbiórek publicznych w całości trafi na konto wskazanego Podopiecznego zgodnie z wolą osób przekazujących.
W 2023 roku z przekazanego na rzecz Fundacji z Uśmiechem 1,5% podatku udało się:
Fundacja organizuje i finansuje kosztowne i nowatorskie leczenie na całym świecie osobom dla których w kraju nie ma już możliwości dalszego leczenia. Ponadto finansuje rehabilitację, leczenie, zakup sprzętów specjalistycznych. Zasady udzielania pomocy Podopiecznym są tak skonstruowane, że każda potrzeba zostaje zaspokojona.
Fundacja aktualnie prowadzi:
Fundacja od początku działalności organizowała alternatywne formy zajęć przedszkolnych na ternach wiejskich, gdzie dostęp dzieci do edukacji przedszkolnej był ogromnie utrudniony. Utworzone zostało 25 przedszkoli i punktów przedszkolnych, które były kompleksowo wyposażone i profesjonalnie prowadzone. Po zakończonych okresach finansowania część tych placówek z powodzeniem przejęły samorządy, które kontynuują działalność w tym obszarze. Część Fundacja prowadzi nadal. W przedszkolach „Z Uśmiechem” nacisk położony jest na wszechstronny rozwój dzieci. Ideą placówek przedszkolnych prowadzonych przez Fundację jest włączanie w proces edukacji dzieci niepełnosprawnych.
Fundacja od 12 lat prowadzi z powodzeniem niepubliczne i publiczne szkoły podstawowe. Placówki szkolne są wyposażone w nowoczesne i przestronne sale zachęcające do nauki i pobytu w szkole po lekcjach. Zatrudnieni w szkołach pedagodzy są zaangażowani w swoją pracę, przez co wzbudzają zaufanie rodziców i autorytet u uczniów. Uczniowie szkół prowadzonych przez Fundację osiągają wysokie wyniki edukacyjne oraz zdobywają nagrody w konkursach, także ogólnopolskich. Najnowsze rozwiązania technologii informacyjno-komunikacyjnej wykorzystywane w szkołach sprawiają że lekcje są ciekawe i atrakcyjne. Szkoły prowadzone przez Fundację prezentują wysoki standard nauczania jak również wyposażenia i organizacji. Są również przystosowane dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Od 2019 roku Fundacja prowadzi edukację dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w specjalistycznych placówkach. Jedną z takich placówek jest Ośrodek Edukacyjno–Rehabilitacyjny „Kolorowa Skarpetka”, który tworzą:
W placówkach tych uczą się dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi i autyzmem w wieku od 3 do 25 lat. Proces kształcenia jest w pełni zindywidualizowany i prowadzony w oparciu o zalecenia wskazane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
W 2023 roku została utworzona Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Z Uśmiechem”. Jest to miejsce, gdzie specjaliści z dziedziny psychologii i pedagogiki pomagają osobom w różnym wieku w rozwiązywaniu trudności emocjonalnych, społecznych czy edukacyjnych. Pracownicy Poradni, zawsze z uśmiechem na twarzy, oferują wsparcie psychologiczne, diagnozują problemy i opracowują indywidualne plany terapeutyczne. Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze oraz przyjaznej atmosferze, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jest miejscem, gdzie każda osoba może otrzymać fachową pomoc i wsparcie w trudnych chwilach, z uśmiechem na twarzy.
Centrum Wspierania Rodziny „Z Uśmiechem”, które tworzą:
Ideą Centrum Wspierania Rodziny „Z Uśmiechem” jest integracja międzypokoleniowa. Jest to kompleksowy ośrodek skupiający społeczność lokalną o różnych potrzebach i w różnym wieku. Centrum jako nowoczesna placówka wsparcia dziennego, codziennie obejmuje swoim oddziaływaniem ponad 100 osób w wieku od 7 lat do wieku senioralnego. Poza terapią zajęciową uczestnicy ośrodka mają zapewnioną profesjonalną rehabilitację ruchową przy użyciu wysokiej jakości sprzętu medycznego oraz zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowo-rekreacyjne.
Zakład Aktywności Zawodowej „Z Uśmiechem” powstał w 2023 r. Główne cele działalności zakładu to: prowadzenie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zatrudnienie osób niepełnosprawnych, przygotowanie do życia i pracy w otwartym środowisku oraz pomoc w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w miarę indywidualnych możliwości osób niepełnosprawnych. W Zakładzie jest realizowana działalność usługowa. W ramach działalności usługowej uruchomione zostały 2 pracownie: gastronomiczna i gospodarcza. Pracownia gastronomiczna realizuje usługi w zakresie żywienia zbiorowego, w tym w zakresie przygotowywania posiłków serwowanych w ramach stołówki oraz posiłków wywożonych w formie cateringu. Pracownia gospodarcza realizuje usługi w zakresie sprzątania pomieszczeń i utrzymywania porządku na terenach zielonych. Pracownia realizuje odpłatne zlecenia wewnętrzne udzielane przez Fundację – organizatora Zakładu. W przyszłości planuje się realizację również zleceń zewnętrznych.
Od początku istnienia Fundacja ściśle współpracuje z samorządami terytorialnymi. Głównie są to gminy wiejskie, na terenach których Fundacja prowadzi działalność statutową, w tym przed wszystkim:
– organizowanie i prowadzenie szkół podstawowych, przedszkoli, żłobków
– organizowanie i prowadzenie przedszkoli ze środków unii europejskiej
– organizowanie i prowadzenie placówek specjalnych
– współudział w wydarzeniach kulturalnych i oświatowych.
Fundacja na przestrzeni lat współpracowała z takimi gminami jak: Bodzentyn, Jędrzejów, Końskie, Krasocin, Łopuszno, Małogoszcz, Moskorzew, Nowa Słupia, Piekoszów, Radoszyce, Sędziszów, Słupia Jędrzejowska, Słupia Konecka, Strawczyn, Tuczępy, Waśniów, Włoszczowa. Korzyści współpracy publiczno-społecznej są obopólne. Wiele przedsięwzięć społecznych nie byłoby możliwych do realizacji bez udziału trzeciego sektora lub byłyby nieopłacalne finansowo.
Samorządy zyskują:
Fundacja na Rzecz Wspierania Rodziny oraz Dzieci i Młodzieży „Fundacja
z Uśmiechem” przez 17 lat działalności posiada ugruntowaną pozycję w regionie i poprzez współpracę z organizacjami, samorządami i instytucjami Fundacja cieszy się zaufaniem. Organizacja posiada rozpoznawalne logo, stronę internetową i profil społecznościowy.
CELE STRATEGICZNE I OPERACYJNE PLANU
Cele pozwalają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego organizacja robi konkretne rzeczy. Określenie celów zwiększa szanse na osiągnięcie zamierzeń poprzez sprecyzowanie kierunków aktywności. Cele muszą wpisywać się w wizję i misję organizacji i wynikać z analizy wnętrza i otoczenia. Definiowanie kierunków działań – czyli celów to określanie pozycji lub stanów docelowych, które organizacja chce osiągnąć w zakresie działalności statutowej i gospodarczej w czasie realizacji strategii. Cele powinny wynikać przede wszystkim z silnych i słabych stron organizacji. Są uszczegółowieniem obszarów (programów) i określają zakładany do osiągnięcia poziom ich realizacji, zwykle stanowią minimalizację/eliminację słabych stron, jednocześnie mogą wzmacniać silne strony organizacji. Cele powinny także brać pod uwagę szanse i zagrożenia. Zaplanowanie adekwatnych celów zwiększa szansę na rozwój organizacji tak, by stała się dobrze zorganizowaną i nowoczesną. Planując cele, należy pamiętać o tych związanych z rozwojem działalności gospodarczej w fundacji. Wszystkie określone cele najczęściej stanowią bardzo szeroki katalog, budzący obawy o szanse na realizację wszystkich. Dlatego kolejnym krokiem jest wybór priorytetowych celów.
Na podstawie analizy otoczenia organizacji oraz obszarów związanych z edukacją, Fundacja na Rzecz Wspierania Rodziny oraz Dzieci i Młodzieży „Fundacja z Uśmiechem” wyznaczyła sobie następujące cele strategiczne na 5 kolejnych lat funkcjonowania (2024-2029):
– stworzenie strategii pozyskiwania środków i partnerów
– większej promocji 1,5%
– cykliczne podziękowania dla darczyńców
– zwiększenie przychodów z odpłatnej działalności statutowej
– zwiększenie rozpoznawalności Fundacji
– jasne określenie misji i wizji
– diagnozę potrzeb środowisk lokalnych
– udział w wydarzeniach organizowanych przez inne organizacje
– zbudowanie i stałe pozyskiwanie profesjonalnego zespołu współpracowników
– tworzenie nowych placówek odpowiadających potrzebom środowiska lokalnego
– rozwój i ciągłe doskonalenie kompetencji zespołu Fundacji w zakresie potrzeb nowoczesnej szkoły, przedszkola, ośrodka, poradni, w tym pozyskiwanie nowej wiedzy nt. oczekiwań i wyzwań, przed jakim stoją poszczególne placówki edukacyjne
– zbudowanie prestiżowego wizerunku Fundacji jako lidera nowoczesnej edukacji
w regionie, organizacji aktywnej, kompetentnej i dynamicznej w zakresie wspierania placówek edukacyjnych w rozwoju
– zwiększenie siły dotarcia Fundacji do placówek zainteresowanych budowaniem nowoczesnej szkoły uczącej się
– dalszy rozwój Centrum Wspierania Rodziny „Z Uśmiechem”, Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Z Uśmiechem” oraz Zakładu Aktywności Zawodowej „Z Uśmiechem”
– utworzenie Centrum Rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego.
WDROŻENIE I MONITORING REALIZACJI PLANU
W ramach prac związanych z wdrażaniem planu opracowywane będą plany działania na poszczególne lata, których realizacja będzie monitorowana przez wyznaczone osoby. Każdorazowo plan zawierać będzie harmonogram wykonania poszczególnych zadań wraz
z podaniem osoby odpowiedzialnej za jego realizację i zasobów niezbędnych do wykonania danych zadań. Celom strategicznym i szczegółowym przyporządkowane zostaną mierzalne wskaźniki, których realizowanie świadczyć będzie o stopniu osiągnięcia celu,
a w konsekwencji także o wypełnieniu misji i wizji Fundacji. Monitoring planu będzie dokonywany co najmniej co dwa lata w oparciu o dokumentację dostarczoną przez osoby odpowiedzialne za wdrożenie poszczególnych zadań. W ramach corocznych spotkań strategicznych będzie dokonywana weryfikacja strategii i jej dostosowywanie do bieżącej sytuacji.
KIELCE 2024