Michalina Ryńska

Michalinka ma 14 lat. W wieku 6 miesięcy przeszła operację wady serca. Pozostałością po zabiegu są 4 druty umiejscowione w mostku. Jest to jedna z przyczyn bardzo silnie postępującej skoliozy kręgosłupa. Pomimo bardzo intensywnej rehabilitacji, noszenia gorsetu ortopedycznego, wielu miesięcy spędzonych w szpitalu nie udało nam się zatrzymać postępu choroby. Skrzywienie przekroczyło 80 stopni. Jedynym ratunkiem pozostało leczenie operacyjne, niosące ze sobą ryzyko poważnych powikłań np. w postaci porażeń, niedowładów, czy uszkodzenie rdzenia kręgowego. Pierwsza operacja odbyła się w 2013 roku. Do tej pory przeszła 7 zabiegów operacyjnych. Kręgi w kręgosłupie zostały nawiercone i przykręcono do nich tytanowe pręty (tzw. pręty rosnące) które stabilizują kręgosłup i korygują skrzywienie do 60 stopni. Niestety, ta metoda powoduje zatrzymanie wzrostu dziecka. Kręgosłup rosnąc krzywi się w bok. Jest to pogłębienie skrzywienia o ok. 20 stopni rocznie. Dlatego co 6-9 miesięcy, aż do zakończenia okresu dojrzewania muszą być wykonywane kolejne zabiegi operacyjne, podczas których skrzywienie jest korygowane i w ten sposób Michalinka rośnie o kilka centymetrów. Pręty do których przymocowany jest kręgosłup pozostaną już zawsze. W wyniku tej metody kręgosłup dziecka od szyjnego do lędźwiowego jest usztywniony. Ogranicza to zdolność ruchową Michalinki ale jest jedyną metodą walki z chorobą. Codzienność Michaliny to ból, niedowłady, brak czucia spowodowany uciskiem na nerwy przez skrzywiony kręgosłup.
Michalina wymaga stałego specjalistycznego leczenia i systematycznej rehabilitacji, która usprawni ją fizycznie i będzie zmniejszała dolegliwości bólowe, które w obecnej chwili są bardzo silne. Koszt takiej rehabilitacji to ok. 3tys. zł miesięcznie. Do tego dochodzą częste wizyty i konsultacje w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem. Oprócz tego Michalinka cierpi na alergię wziewną. Jest też pod stałą opieką psychologa, trudno radzi sobie z bólem, ograniczeniem ruchowym i z bardzo zniekształconą sylwetką.
Dziękujemy wszystkim którzy nas wspierają. To dzięki Waszej pomocy Michalina ma szanse na lepsze życie, dzięki Wam walczy z chorobą.

Osoby chcące pomóc prosimy o dokonanie odpisu 1,5% podatku dochodowego w zeznaniu rocznym z dopiskiem „dla Michaliny Ryńskiej” lub przekazanie środków finansowych w formie darowizny na konto

86 1090 2040 0000 0001 1113 9744 z dopiskiem dla Michaliny Ryńskiej

Pozostali podopieczni